Sabit Beton Santrali

Sabit Beton Santrali Otomasyon Sistemi:

İstenilen özelliklere göre farklı beton karışım formüllerinin sisteme yüklenerek, otomatik dozajlamanın sağlandığı ve bilgisayar kontrolüyle üretim yapılması tesiste oluşturulacak olan otomasyon sistemi ile mümkündür. Bir Sabit Beton Santrali sisteminde; dozajlama, proses izleme, üretim raporlama, alarm izleme, sipariş yönetimi, üretim planlama, stok kontrol, kamyon kantarı, transmikser izleme, kalite kontrol laboratuvarı raporlaması otomasyon sisteminin kurulabileceği bölümlerdir. Bir Sabit Beton Santrali içerisinde mutlaka bulunması gereken dozajlama otomasyonunda; beton karışım formülleri sisteme yüklenerek üretim komutu verildiğinde istenilen karışım formülünün gerektirdiği miktardaki malzemenin (çimento, agrega, katkı maddeleri, karışım suyu vb.) otomatik olarak tartılıp uygun miktarlarda karıştırılması sağlanır.

Sabit Beton Santrali Transmikseri:

Taze betonun kullanılacağı yere betonun özellikleri bozulmadan taşınabilmesi için özel olarak tasarlanmış kamyon benzeri taşıt aracıdır. Hazır beton, üretiminden itibaren en çok iki saat içinde tüketilmesi gereken bir inşaat malzemesidir. Bu nedenle transmikserler bir hazır beton tesisinin en önemli üretim araçlarından birisidir. Transmikserler 4, 6, 8 metreküp gibi farklı taşıma kapasitelerinde olabilir. Bir hazır beton tesisinde beton santrali, otomasyon sistemi ve transmikserlerin dışında zorunlu olmasa da gerek betonun kalitesini gerekse inşaat alanına uygulanması esnasında yapının daha kaliteli olmasını sağlayacak pompa, vibrasyon gibi bazı üretim araçları bulunmaktadır. Betonun Transmikserden inşaat alanına (kalıba) kolay ve hızlı aktarılmasını sağlayan araca pompa, kalıba dökülen betonun donatıları iyice sarmasını sağlamak ve hava boşluklarını dışarıya çıkararak doluluğu arttırmak için kullanılan araca vibrasyon denmektedir. Türkiye’de Sabit Beton Santrali tesislerinin birçoğu yeni teknoloji ile kurulmuş ve transmikserlerin çoğu da pompalıdır. Kaliteli hazır beton üretilmesinde teknoloji çok önemli bir yer tutmaktadır.

betonsantrali.gen.trconcretebatchingplants.infoconcretebatchingplants.kimcentralebeton.netbetonisqarxana.combrickmakingmachinee.comtr.mussanmachine.comtr.mussanconcreteplant.com